Większość posesji posiada własne ogrodzenie. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić poczucie bezpieczeństwa, większą prywatność, a także estetykę. Najczęściej ogrodzenie buduje się na wiele lat, dlatego też warto zadbać o to, by było trwałe i dobrze się prezentowało przez pokolenia.

Trwałość ogrodzenia

W zależności od rodzaju ogrodzenia może ono przetrwać nawet wiele pokoleń i wciąż prezentować się doskonale albo już po roku zacząć się psuć lub rdzewieć. Choć wydaje się, że najtrwalsze będą ogrodzenia betonowe, w praktyce nie jest to tak oczywiste. Beton także może kruszeć i rozpadać się przy nieodpowiedniej konserwacji.

Czym zatem charakteryzują się trwałe ogrodzenia? Przede wszystkim wysoką jakością wykonania oraz wytrzymałą konstrukcją. Materiał jednak też ma niebagatelne znaczenie.

Jaki materiał najlepszy?

Ogrodzenie może być wykonane z kilku typowych materiałów lub stanowić połączenie różnych elementów. W jaki sposób materiał wpływa na trwałość całego ogrodzenia?

  • Żywopłot. Najbardziej naturalnym typem ogrodzenia jest żywopłot. Wymaga on dużo pracy przy utrzymaniu jego nienagannego wyglądu, natomiast nie chroni w odpowiednim stopniu posesji. Dlatego też wykorzystywany jest jedynie na ogródkach lub jako uzupełnienie innych ogrodzeń.

  • Murowane ogrodzenie jest trwałym i wytrzymałym rozwiązaniem. Najczęściej stosuje się jedynie podmurówkę pod metalowe lub betonowe przęsła, jednak spotkać można także niższe lub wyższe murki ogradzające jakiś teren.

  • Betonowe ogrodzenie jest masywne i mocne, jednak nieodpowiednio wykonane łatwo niszczeje przy mrozach. W przeciwieństwie do ogrodzeń murowanych możliwe jest wykonanie betonowych przęseł o dowolnym kształcie.

  • Ogrodzenie drewniane jest z pewnością stylowe. Nawiązuje też do stylu retro. Jednak z praktycznego punktu widzenia, wymaga kosztownej konserwacji, a jego wytrzymałość nie jest najwyższa.

  • Ogrodzenie metalowe. Często spotykane ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość w porównaniu do innych ogrodzeń. Z naszej oferty polecamy markę Alugate

Najczęściej wybierane są modele łączące kilka materiałów, dzięki czemu można wykorzystać zalety każdego z nich.

Wybierz trwałe rozwiązanie na lata

Wybór odpowiedniego ogrodzenia wymaga zastanowienia. Warto zadać sobie pytanie, jaką funkcję ma ono pełnić. Przykładowo metalowe ogrodzenia najczęściej nie zapewniają odpowiedniego poziomu prywatności. Natomiast przy zakupie taniego ogrodzenia należy doliczyć koszty i czas wymagany do konserwacji. Nie bez znaczenia jest także estetyka poszczególnych rozwiązań. Jednak trwałość zawsze powinna stanowić istotny aspekt, brany pod uwagę podczas dokonywania zakupu.

Nie wiesz na co się zdecydować? Zadzwoń a bezpłatnie podpowiemy i wycenimy!