Automatyczne bramy zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba wychodzić z samochodu w celu ręcznego otwierania wjazdu, zamiast tego wystarczy przycisnąć jeden guzik na pilocie. Jednak jakie rozwiązanie napędu do bramy wybrać? Czy lepiej sprawdza się brama przesuwna, czy też skrzydłowa? Sprawdź zalety i wady obu rozwiązań.

Praktyczne napędy bram

Napędy bram przesuwnych i skrzydłowych zasilane są z sieci energetycznej. Jednak ewentualna awaria zasilania czy przerwy
w dostawie energii elektrycznej nie zablokują przejazdu dla Twojego samochodu. Choć niemożliwe będzie w takiej sytuacji otwarcie bramy, nowoczesne rozwiązania posiadają możliwość odblokowania napędu i ręcznego przesunięcia lub obrócenia skrzydła.

Charakterystyka napędu do bram przesuwnych

W przypadku automatyki do bram przesuwnych najważniejsza jest listwa zębata. Może ona być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego, co wpływa na montaż całej jednostki oraz generowany w czasie pracy hałas. W przypadku bram przesuwnych istotne jest zostawienie odpowiednio dużo miejsca po jednej ze stron skrzydła. Przesuwająca się brama musi się bowiem schować za ogrodzeniem. Uważać należy także na lokalizację bramki, by otwierające się skrzydło nie blokowało przejścia dla pieszych.

Charakterystyka napędu do bram skrzydłowych

Napędy do bram skrzydłowych opierają się na mechanizmach śrubowych lub elektrohydraulicznych. Te drugie wymagają instalacji dodatkowych grzałek, by ciecz robocza nie zamarzała podczas zimowych mrozów. Przy wyborze najlepszego napędu do bram jednoskrzydłowych należy brać pod uwagę ciężar skrzydła, odległość osi zawiasów od słupka, miejsce na siłownik oraz wolną przestrzeń dla obracającej się bramy.

Co jeszcze wchodzi w skład automatyki do bram?

Automatyka bram skrzydłowych i przesuwnych obejmuje także dodatkowe elementy sterujące:

  • fotokomórki, które blokują ruch bramy, jeśli w przejeździe znajdzie się jakiś przedmiot, przede wszystkim samochód,

  • lampa sygnalizacyjna, informująca o pracy napędu do bramy,

  • nadajnik w postaci pilota, zgranego z odbiornikiem znajdującym się w centrali napędu.

Obecność tych elementów zapewnia prawidłowe działanie automatyki do bram przesuwnych oraz skrzydłowych, a także gwarantuje bezpieczeństwo w czasie przejazdu przez wjazd.

Wybór optymalnego napędu do bramy

Decyzja między bramą przesuwną a skrzydłową zależy od konstrukcji ogrodzenia oraz dostępności wolnego miejsca.
W obu przypadkach z powodzeniem stosuje się
napędy do skrzydeł bramowych oraz automatyczne sterowanie.
Jest to popularne rozwiązanie przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowania.

Jeśli potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy i bezpłatnie doradzimy. Skontaktuj się z nami już teraz!